Dzięki Ustawie o wspieraniu nowych inwestycji z 2018 roku, każdy przedsiębiorca z branży produkcyjnej oraz BSS może ubiegać się o zwolnienie z podatku dochodowego (PIT lub CIT) na 14 lub 15 lat z uwagi na planowane inwestycje (15 lat jest dla inwestorów inwestujących na obszarze dawnej strefy ekonomicznej).

Na co można uzyskać wsparcie ? :

utworzenie nowego zakładu;

dywersyfikację  produkcji  - wprowadzenie na rynek uprzednio nie produkowanych produktów

 zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego

 zwiększenie mocy produkcyjnych -  np. inwestycja w nowe maszyny

 nabycie aktywów zakładu w upadłości – np. od syndyka

 na 2-letnie koszty pracy nowych pracowników (głównie sektor BPO)

W woj. pomorskim intensywność pomocy publicznej wynosi odpowiednio:

50% - dla mikro i małych przedsiębiorstw, 40% - dla średnich przedsiębiorstw oraz 30% - dla dużych przedsiębiorstw.

Minimalne nakłady inwestycyjne są z kolei uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie, w którym planowana jest inwestycja.

Przykład pod kątem planu inwestycyjnego na 10 mln PLN:

10 mln PLN * 40% = 4 mln PLN

4 mln PLN to wysokość puli pomocy. Po zakończeniu inwestycji do czasu wykorzystania pomocy, nie płacą Państwo podatku dochodowego w wysokości dokładnej puli wynoszącej 4 mln PLN.

Należy podkreślić, że są to minimalne nakłady inwestycyjne, a pula pomocy zawsze będzie proporcjonalna do wskazanych kosztów inwestycji (im większe deklarowane nakłady, tym większa pomoc).

Do nakładów kwalifikujących się do objęcia wsparciem zaliczamy (§ 8. 1. Rozporządzenia):

a) koszt  związany z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

b) cenę  nabycia albo koszt wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, kompletnych i zdatnych do użytku w dniu przyjęcia do używania,

c) koszt rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

d) cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej,

e) koszt  związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli – pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców – co najmniej 3 lata, licząc od dnia zakończenia nowej inwestycji -> kwalifikujemy okres inwestycji (rozpisany wedle BP inwestora) + 3 lata po zakończeniu inwestowania

f) cenę  nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy

Decyzja o wsparciu jest wydawana w ciągu 2-tygodni od złożenia wszelkich niezbędnych dokumentów (pomogę w procesie aplikacyjnym, który trwa 2 tygodnie)

Ważna uwaga !

Planując inwestycje proszę nie podpisywać żadnych wiążących umów, tak aby nie utracić efektu zachęty. Wszystkie zakupy muszą nastąpić po dniu otrzymania decyzji o wsparciu.

Przedsiębiorca nie może mieć zaległości w US i ZUS.

Inwestor, który otrzyma decyzję o wsparciu jest zobowiązany do podpisania umowy na usługi inne niż informacyjne, polegające przede wszystkim na opiece proinwestycyjnej. Opłata za usługi jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa oraz wysokości zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Folder PSSE 2024 PL

PSSE-Twoje-wsparcie-inwestycyjne-powiat malborski